Przejdź do
sklepu

Czego unikać dobierając strój kąpielowy?

Wymarzony strój kąpielowy nie zawsze zagwarantuje nam atrakcyjną prezencję na plaży. Podobnie jest z komfortem. Nie ma się bowiem co oszukiwać, opalacz na ogół mamy na sobie przez kilka godzin, w miejscu nasłonecznionym. Fakt, że eksponujemy ciało to jedno, jednak - strój taki powinien zapewniać również wygodę. Jakie są najpopularniejsze błędy, które nie tylko rujnują całą wakacyjną stylizację, ale też uniemożliwiają cieszenie się urlopem? Poniżej kilka wskazówek.

Dopasowanie kostiumu do sylwetki - teoria a rzeczywistość

W ramach kanonów piękna wyróżnia się kilka ogólnych typów sylwetki. Jednak dopasowanie do takiego wzorca to tylko pierwszy krok. Kobiece ciała różnią się od siebie kształtami, rozmiarem, ale i proporcjami. Chłopięca sylwetka tylko w teorii może być tożsama z niewielkim rozmiarem kostiumu. Stąd też - określenie jedynie  "typu" budowy to znaczne niedopatrzenie. Zwłaszcza, że jednym z najczęściej wymienianych mankamentów pozostaje rozmiar biustu.

To nieprawda, że panie o bardziej obfitych piersiach muszą całkiem zrezygnować ze sznurowanych bikini. W tegorocznych kolekcjach nie brakuje kompletów z utwardzonymi stanikami. Jednakże hitem sezonu są też góry o klasycznym kroju (z fiszbinami) wzbogacone o koronkowe lub siateczkowe wstawki. Mniej odważnym paniom z pewnością do gustu przypadnie bogata kolorystyka - w tym obszarze wybór jest naprawdę szeroki. Modne są marynistyczne ornamenty, ale i nawiązania do lat 50 i 60 -tych ubiegłego wieku, a także soczyste, choć niekoniecznie neonowe zestawienia kolorów.

Staniki składające się tylko z dwóch trójkątów materiału, niepodparte żadną konstrukcją mogą być problematyczne nie tylko dla pań o większych rozmiarach. Trzeba móc się pochwalić naprawdę jędrnym i drobnym ciałem, by korzystnie zaprezentować taki model. Podobnie rzecz ma się z popularnymi od kilku sezonów topami w kształcie taśmy. Założenie takiego kostiumu może nas wizualnie zdeformować (elastyczne przepaski płaszczą biust). Dodatkowo - opalacze tego typu raczej nie sprawdzą się, gdy jesteśmy miłośniczkami pływania. Jeśli mimo wszystko interesuje nas kostium kąpielowy odsłaniający więcej ciała, niż klasyczny stanik dobrym pomysłem może być zakup tzw. braletki, gdzie trójkąty są dodatkowo podtrzymywane.

Oczywiście najlepszym sposobem na to, by dobrze dopasować strój jest dokładne poznanie swojego rozmiaru. Pomiar obwodu pod biustem to kwestia kluczowa, podobnie jak pomiar obwodu w jego najszerszym punkcie. Nieważne, jaki typ stanika nosimy na co dzień - numeracje mogą się przecież od siebie różnić i co istotne, zmieniać na przestrzeni lat (nawet mimo zachowania tej samej diety - wielkość biustu zależy przecież także od wahań hormonalnych w organizmie). Uwaga, drugi z pomiarów należy wykonywać w założonym, nieusztywnianym staniku, który delikatnie podniesie biust bez zawyżania wyniku w centymetrach.

Dobierając fason majtek warto pamiętać, by dokonać pomiaru obwodu bioder we właściwy sposób (czyli w najszerszym ich miejscu). Przy okazji trzeba też mieć na uwadze, iż kształt pośladków może być różny w zależności od osoby. Wyszczególnić można kilka podstawowych typów, do których można dopasować optymalny styl. I tak - okrągłe pośladki warto ubrać w zabudowany model majtek, w tym taki z podwyższonym stanem. Z kolei kwadratowa linia pośladków będzie się lepiej prezentować w mocno wyciętych majtkach lub takich z obniżonym stanem, aniżeli w bardziej zabudowanych szortach, które dodatkowo uwypuklą kanciastość pupy. Panie mogące się pochwalić trzecim z najpopularniejszych anatomicznych kształów - odwróconym "sercem" powinny się natomiast zdecydować na zakup stroju ze spodenkami lub przedłużonymi nogawkami.

W przypadku kostiumów jednoczęściowych poza rozmiarem stanika (jeśli zdecydujemy się na model z fiszbinami) ważna jest długość kostiumu. To ona determinuje to, czy nasz strój będzie przylegał do ciała we właściwych miejscach.

Rozmiar rozmiarowi nierówny
Dobierając kostium kąpielowy i chcąc uniknąć wpadki trzeba uzbroić się w cierpliwość. Nie istnieją rozmiary uniwersalne, dlatego tak istotnym jest, by zmierzyć się przed kupowaniem on-line bądź też przymierzyć w sklepie co najmniej kilka różnych rozmiarów tego samego modelu.